Zofiówka (Sophienthal)
Kolonia została założona przez hrabinę Zofię von Dyhrn (Sophie Caroline von Dyhrn). Kolonia wraz z folwarkiem należała do pana von Pincey (Pinocci). W 1781 r. Józef Jakub Pinocci wraz z żoną Józefą, urodzoną von Tluck, nabywają dobra Jastrzębia Dolnego oraz Zofiówkę, ale z powodu nie zapłacenia ceny kupna zostały one sprzedane w 1783 r. w drodze przymusowej licytacji. W 1783 r. w skład kolonii z folwarku, 1 gospodarstwa chłopskiego i trzech zagrodników. W pierwszej połowie XIX w. właścicielem Zofiówki był von Stengel. W 1864 r. Zofiówka składała się folwarku, 11 zagrodników i chałupników w 11 domach mieszkalnych z 80 mieszkańcami, w tym 18 ewangelików.
1 maja 1932 r.gmina wiejska Zofiówka została przyłączona do obwodu gminy Jastrzębie-Zdrój.
W latach 50. XX w. na terenie Zofiówki planowano budowę kopalni. Ostatecznie kopalnia powstała w innym miejscu zachowując nazwę „Zofiówka”. W latach 1935-1997 funkcjonował tu przystanek kolejowy na linii Moszczenica-Zebrzydowice.
Gmina Zofiówka posiadała własny herb, który przedstawiał rosnąc na pagórku kwiat, ku któremu skacze kozioł.
Źródła:
- „Gazeta Urzędowa Województwa Śląskiego” 1932.
- Siemko P., Rody rycerskie z terenu Jastrzębia i okolic, Jastrzębie-Zdrój 2003 r.
- Musioł L., Kronika parafii św. Katarzyny w Jastrzębiu Górnym, Jastrzębie Górne 1957. (z późniejszymi zapiskami)
- Janecki M., „Dzieje herbów Jastrzebia-Zdroju i jego dzielnic”, Gościniec Śląski, Jastrzębie-Zdrój 1998.
- Henke F., Kronika czyli opis topograficzno-historyczny miasta i wolnego mniejszego państwa stanowego Wodzisław na Górnym Śląsku z 1864 r.(wydanie polskojęzyczne, Wodzisław Śl. 2001)