JASPEDIA

Jastrzębska Encyklopedia Internetowa

Postacie

Michalski Feliks

Michalski Feliks (ur. 29 XII 1898 Szeroka – zm. 1 IX 1939) – żołnierz WP, powstaniec śląski z Szerokiej.

Syn Franciszka i Zofii z Szemoszków. Ukończył szkołę ludową i rolniczą. W 1917 r. został wcielony do armii pruskiej i skierowany na front wschodni, a następnie zachodni. W kwietniu 1919 r. zgłosił się do Armii Polskiej gen. Hallera. Po powrocie do kraju walczył na froncie ukraińskim, a od czerwca 1919 r. do lutego 1920 r. służył przy granicy Górnego Śląska. Następnie brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej.

Po powrocie na Śląsk wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Podczas III powstania śląskiego dowodził III baonem 2 (13) Żorskiego Pułku Piechoty. Brał udział w zajęciu Żor. Od 21 maja jego baon został włączony do 2 Zabrskiego Pułku im. T. Kościuszki. Szczególnym męstwem odznaczył się podczas walk na Opolszczyźnie (Krasowa, Bierawa, Sławięcice), a dowódca pułku Stanisław Sadowski stawiał go za wzór dla innych.

Po 1922 r. pracował w urzędzie celnym, a następnie w Fabryce Materiałów Wybuchowych w Krywałdzie. Od 1935 r. prowadził restaurację w Krywałdzie. Działał w Związku Powstańców Śląskich.

Pod koniec sierpnia 1939 r. prowadził rozpoznanie przy granicy z Niemcami. 1 września został postrzelony przez niemieckiego dywersanta i po kilku godzinach zmarł.

Od 1926 r. żonaty z Małgorzatą Rozalią Kaczmarczyk (ur. 1906 r.). Mieli troje dzieci: Stefana (ur. 1927 r.), Marię (ur. 1933 r.) i Feliksa (ur. 1939 r.).

Odznaczony Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi, Gwiazdą Górnośląską, Medalem „Polska Swemu Obrońcy” i Medalem Niepodległości.

Pośmiertnie uhonorowany nazwą ulicy w Krywałdzie, patronatem miejscowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz obeliskiem (2004) przed wspomnianą placówką oświatową.

Źródła:

  • J. Delowicz, Żołnierze III Powstania Śląskiego, Żory 2011.