Położenie: Jastrzębie-Zdrój leży w południowej części powiatu rybnickiego, wojew. Śląskiego, na wysokości 300 m. nad poziomem morza, w okolicy pagórkowatej, lesistej, sam Zakład wśród 80-morgowego wysokopiennego lasu-parku. Z zakładu malowniczy widok na pobliskie Beskidy.
Połączenia: Stacja kolejowa znajduje się w odległości 5 minut drogi od zakładu. Poczta, telegraf i telefon międzymiastowy w miejscu. W sezonie letnim wygodne połączenie z Katowicami. Wagony bezpośredniej komunikacji z Warszawą, Poznaniem i Łodzią. Komunikacja autobusowa z Cieszynem.
Klimat: łagodny, podgórski, przeciętna ciepłota letnia 18° C.
Zdroje: Dwa źródła solankowe o wydajności 20000 l. na godzinę. Borowina z własnych pokładów. Kąpiele borowinowe przyrządza się na czystej solance. Kąpiele kwasowęglowe również na czystej solance.
Urządzenia lecznicze: Trzy gmachy kąpielowe z przedziałami dla kąpieli solankowych, kwasowęglowych i borowinowych. Elektroterapia, lampy Sollux, wodolecznictwo. Inhalacje. Kąpiele słoneczne z natryskami.
Wskazania lecznicze: Gościec (reumatyzm) stawów i mięśni, zapalenie nerwów (ischias), zołzy (skrofuloza), dna (artretyzm), krzywica (rhachitis), choroby kobiece (stany pozapalne), rekonwalescencja po operacjach i chorobach, stany wyczerpania umysłowego i fizycznego, niedomaga układu nerwowego, miażdżyca tętnic i schorzenia mięśnia sercowego miernego stopnia, nieżyty górnych dróg oddechowych, niedokrwistość.
Przeciwwskazania: Gruźlica płuc, stany gorączkowe, choroby zakaźne.
Lekarze: Lekarz zdrojowy Stanisław Typrowicz ordynuje stale, poza tym dentysta i personel pomocniczo-lekarski.
Pomieszczenia: Trzy sanatoria, dom wypoczynkowy, hotele, wille, pensjonaty, pokoje w domkach Jastrzębia Dolnego.
Rozrywki i sport: Wyborowa orkiestra zakładowa, dancingi, plac tenisowy, siatkówka, obszerna czytelnia. Klub towarzyski. Olbrzymi staw z plażą. Asfaltowe szosy umożliwiające dogodne wycieczki w okolice. Wycieczki wysokogórskie w Beskidy i na stronę czechosłowacką.
Sezony: Letni od 1-go maja. Sezon główny od 16-go czerwca do 16-go sierpnia, jesienny od 16-go sierpnia do 10-go grudnia.
Opłaty kuracyjne: Pierwsza osoba 20 zł., następne kolejno 12, 10 i 8 złotych. Dzieci od 4-10 lat 6 zł., od 10-14 – 8zł.
Frekwencja: około 5000 osób.
Informacje: Dyrekcja Zakładu zdrojowo-kąpielowego.
Źródła:
- „Polski Almanach Uzdrowisk”, Kraków 1934.