JASPEDIA

Jastrzębska Encyklopedia Internetowa

Obiekty

Hotel „Diament”

Hotel „Diament”

Budowa nowoczesnego hotelu trwał kilka lat. Wykonawcami obiektu byli: rybnicki PEBEROW oraz Bytomskie Zakłady Produkcyjno-Usługowe „Prodryn”, dziełem tych ostatnich był wystrój wnętrz. Do użytku został oddany 1 stycznia 1989 r. Obiekt posiadał 412 miejsc noclegowych w 1- i 2- osobowych pokojach o wysokim standardzie wyposażonych w łazienki, telefon, radio i telewizor podłączony do anteny satelitarnej. Było także 6 dwupokojowych apartamentów. Gościom oferowano możliwość skorzystania z restauracji, kawiarni, klubu nocnego, kręgielni, salonu masażu, basenu, sklepu Baltony, a nawet hotelowego śmigłowca.

Reklama nowego, pięciogwiazdkowego hotelu na Śląsku była jako jedna z nielicznych w tamtym czasie emitowana w polskiej telewizji. Podkreślano jego atrakcyjne położenie – bliskość przejść granicznych w Cieszynie i Chałupkach i stadniny koni w Ochabach.

Zmiana ustroju w Polsce i przemiany gospodarcze spowodowały, że z hotelu zrobiono obiekt wielofunkcyjnym. Znajdowało się w nim 76 pomieszczeń biurowych i 144 pokoje hotelowe, sale konferencyjne, restauracja, dyskoteka, kręgielnia i basen pływacki. Łączna powierzchnia użytkowa wynosiła ponad 14 tys. m2. W 1997 r. powstała Jastrzebska Agencja Turystyczna Sp. z o. o., która przejęła obiekty wczasowe, należące do jastrzębskich kopalń, w tym i Diament. Od tej pory hotel funkcjonował pod nazwą Centrum Szkoleniowo-Rekreacyjne „Diament”. W obiekcie znajdowało się 376 miejsc w apartamentach 1, 2 i 3 osobowych z pełnym węzłem sanitarnym i telefonem, 3 sale na 15, 30 i 100 osób wyposażonych w profesjonalny system prezentacji multimedialnych oraz sprzęt do szkoleń i konferencji. Poza tym mieściła się tu restauracja, kawiarnia, kręgielnia, night club, basen, siłownia, sauncha sucha i parowa oraz solarium. Poza działalnością CSR „Diament” w obiekcie funkcjonowała cukiernia, w miejsce której później powstała dyskoteka „Dragon”. W 2011 roku hotel zakupiła od Jastrzębskiej Agencji Turystycznej za 4,5 mln złotych Jastrzębska Spółka Węglowa. Ze względu na zły stan techniczny i wysokie koszty utrzymania (utrzymanie obiektu kosztowało JSW rocznie ponad 650 tys. zł.), Diament zamknięto pod koniec 2011 roku. W 2014 r. budynek został rozebrany. Prace rozbiórkowe przeprowadziło Przedsiębiorstwo Handlowe Carbo-Stal Sp.J. z Wojkowic.

Obiekt znajdował się przy ul. Leśnej 4.

Źródła:

  • „Trybuna Robotnicza” nr 41 z 1989.
  • „Jastrząb” nr 3 (636) marzec 2014.
  • Folder reklamowy Centrum Szkoleniowo-Rekreacyjne „Diament”