JASPEDIA

Jastrzębska Encyklopedia Internetowa

Postacie

Clauberg Carl

Clauberg Carl (ur. 28 IX 1898 Wupperhof – zm. 9 VIII 1957 Kilonia) – niemiecki ginekolog, twórca „Miasta Matki” w Jastrzębiu-Zdroju

Carl Clauber urodził się 28 września 1898 roku w Wupperhof. Studiował medycynę w Kilonii, Hamburgu i Grazu. W 1933 r. wstąpił do NSDAP i bez zastrzeżeń wyznawał nazistowską ideologię. Był ordynatorem uniwersyteckiego szpitala dla kobiet w Kolonii, a w 1937 r. mianowany został profesorem ginekologii i położnictwa uniwersytetu w Królewcu. Jest autorem wielu opracowań w swojej dziedzinie. Do 1940 r. opublikował ponad 50 prac naukowych i kilka książek. Jako dyrektor kliniki ginekologicznej w Königshutte (Chorzów) zgłosił się do Heinricha Himmlera, wiedząc o jego zainteresowaniach „demografią negatywną” (sterylizacja bezoperacyjną). W 1942 r. został oddelegowany do obozu w Ravensbrück, a następnie przeniesiony do Auschwitz, gdzie mógł kontynuować swoje eksperymenty w Bloku Doświadczalnym X. W skutek jego pseudomedycznych działań wiele kobiet straciło życie, często w straszliwych męczarniach. W swoim raporcie do Himmlera z 1943 r. pisał: „Niedaleki jest moment, kiedy będę mógł powiedzieć, że jeden  lekarz z pomocą może dziesięciu asystentów, będzie w stanie przeprowadzić kilkaset, jeżeli nie tysiąc sterylizacji dziennie”. To pokazuje jak bardzo można sprzeniewierzyć się lekarskiej przysiędze. Jednak Clauber zajmował się nie tylko niszczeniem życia. Nie zapomniał o swoim projekcie „Centrum biologicznego”, o założeniach którego poinformował Himmlera już w 1940 roku. Kiedy latem 1943 roku leczył żonę Gauleitera Górnego Śląska Brachta, przedstawił mu mu swój plan założenia gigantycznego centrum macierzyństwa. Jego marzenia zostały spełnione i w 1944 r. w Jastrzębiu-Zdroju powstał prawdziwy kompleks ginekologiczny z przyłączonym do niego instytutem badań nad biologią rozrodu. Tak o tym wydarzeniu napisano w Krakauer Zeitung z 21 listopada 1944 r.: „Miasto Matki” na Górnym Śląsku, Wzorowa instytucja społeczna.


Gauleiter Bracht  przekazał w tych dniach społeczeństwu Wielkich Niemiec jedyny w swoim rodzaju  i wyznaczający kierunek zdrowiu narodowemu ośrodek. W ciągu paru miesięcy NSV przekształcił pierwotne uzdrowisko solankowo-borowinowe  na południu Górnego Śląska w „Miasto matki“. Pod naczelnym kierownictwem lekarskim niemieckiego sławnego ginekologa, prof. dra. Clauberga, który od początku wojny rozpoczął na Górnym Śląsku walkę ze śmiertelnością wśród matek i dzieci – zostaną zorganizowane 22 domy dla 800 matek. Lekarze specjaliści, łącznie z 60 pielęgniarkami z NSV, będą czuwali nad matkami i dziećmi. Będzie można zapewnić opiekę nawet 200 małym dzieciom. Clauber jednak nie miał okazji zaprezentować swoich talentów w tym centrum, ponieważ pod koniec 1944 roku radzieckie oddziały zbliżyły się do Oświęcimia. Jednak swoje doświadczenia w obozie Auschwitz prowadził aż do jego ewakuacji. W styczniu 1945 r. udał się do Ravensbrück, a następnie do Schlezwig-Holsteinu, gdzie w czerwcu 1945 r. został ujęty przez wojska radzieckie i przewieziony do Moskwy. W lipcu 1948 r. został skazany na 25 lat więzienia, jednak w listopadzie 1955 r. opuszcza Związek Radziecki w pierwszym transporcie amnestionowanych więźniów. Po powrocie do Niemiec kazał sobie wydrukować bilety wizytowe o treści: ” Profesor doktor medycyny C. Clauberg. Profesor ginekologii i położnictwa na byłym niemieckim uniwersytecie w Königsberg i dyrektor byłego Instytutu Rzeszy do Badań nad Biologią i Rozrodem i Zespołu Ginekologii i Macierzyństwa w  Königsdorf, zwanego Miastem Matek, oraz ordynator Kliniki Ginekologicznej w Königshutte”. Jednak kilkanaście dni później został aresztowany i wszczęto przeciwko niemu postępowanie. W przygotowywanym procesie Clauber miał odpowiedzieć wyłącznie za cielesne okaleczania pozostałych przy życiu ofiar swych doświadczeń. Do procesu jednak nie doszło. Zmarł w celi więziennej 9 sierpnia 1957 r. w Kilonii.
 

Źródła:

  • dr Y. Ternon / dr S. Helman – Historia medycyny SS czyli mit rasizmu biologicznego, Warszawa 1973.
  • www.auschwitz.org.pl
  • Mazur D., „Carl Clauberg – pan życia i śmierci”, Biuletyn Miłośników Ziemi Jastrzębskiej nr 9 (16) IX 2010.
  • „Krakauer Zeitung” nr 297 z 21 XI 1944.