Co upamiętnia
Upamiętnia zamordowanych przez niemiecki Grenzschutz 20 VIII 1919 r. powstańców śląskich: Maksymiliana Bronnego, Konstantego Cnotę, Pawła Grzonka, Leona Kupsza, Adolfa Wodeckiego, Franciszka Pysznego i Romana Weinera.
Rodzaj
Pomnik
Rok fundacji
1962
Autor
Nieznany
Lokalizacja
Moszczenica, pobliże torów kolejowych Moszczenica-Zebrzydowice.
Forma
I wersja: Na postumencie ustawiono podstawę, której frontowa ścianka pomalowana jest na biało-czerwono. Na podstawie umieszczono niewielki cokolik, na którym widniał napis: „Moszczenica dnia 29.4.1962”, oznaczający datę postawienia pomnika. Na cokoliku znajduje się czteroboczna płyta o nieregularnym kształcie. Na tablicy napis głosi: „W hołdzie / bohaterom powstań / Śląskich / zamordowanych w tym miejscu / przez „grenzschutz” / w 1919 r. / Społeczeństwo gromady / Moszczenica.” Całość otaczał betonowy fundament, na którym ustawiono żeliwne słupki połączone łańcuchem.
II wersja: Współcześnie pomnik jest odnowiony. Zachowano postument (koloru białego), na którym ustawiono nową tablicę z napisem: „W HOŁDZIE / BOHATEROM POWSTAŃ / ŚLĄSKICH / ZAMORDOWANYCH W TYM MIEJSCU / PRZEZ GRENZSCHUTZ W 1919 r. / SPOŁECZEŃSTWO MOSZCZENICY /….” Fundament okalający pomnik wykonano z czerwonej cegły. Ustawiono na nim białe, stylizowane, słupki połączone łańcuchem.
Wymiary
b.d.
Numer ewidencyjny
Nr 13/16
Źródła:
- Boratyn M., Synaszko A., Pomnik Powstańców Śląskich w Moszczenicy, „Biuletyn Galerii Historii Miasta” nr 8 z V 2008 r.
- http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/jastrzebie_zdroj.html