Jastrzębie
wieś w górnym Szląsku pruskim, od Königsdorfa jej właściciela Königsdorf-Jastrzemb nazwana, leżąca na granicy Szląska austryackiego w odległości 7 kilm. od stacyi kol. żel. północnej Piotrowice, posiada od roku 1862 zakład zdrojowy-kąpielny wód słonych, łazienki o 32 gabinetach kąpielnych, łaźnię parową, wziewalnię rozpylonej solanki, dwa hotele i koło 600 pokojów dla gości kąpielnych.
Tutejsze solanka w 1.000 częściach wody zawiera ogółem stałych składników 12.068, a między temi: soli kuchennej 11.122; zaś jodku magnu 0.007, a bromku magnu 0.036. Jestto zatem słaba solanka, ku której wzmocnieniu na kąpiele wyrabiają stężoną solankę, używaną na miejscu i do rozsyłki handlowej.
Oprócz tego wyrabiają tu ze solanki skoncentrowanej mydło słono-jodobromowe, używane na miejscu do kąpiel i na handel eksportowane. Nadto udzielają tutaj i borowinowych kąpiel.
Ceny kąpiel, stołu i pomieszkania są przystępne, z wyjątkiem opłaty zdrojowej, wynoszącej od jednej osoby 15, od dwóch 20, od trzech 25, a od liczniejszej rodziny 30 mrk.
Lekarzem zdrojowym jest Dr. Witczak, wybornie językiem polskim władający.
Źródła:
- Kalendarz polski, ruski, astronomiczno-gospodarski i domowy na Rok Pański 1894…, Kraków 1894.