Miejsca środa, 25 października 2017 22:03   |  

Cmentarz komunalny przy ul. Okrzei

Gwałtowny rozwój miasta sprawił, że palącą potrzebą stała się konieczność budowy nowego cmentarza komunalnego. Pod jego teren przeznaczono pagórkowaty obszar na południe od osiedla III. Pierwszy pochówek miał miejsce w 1982 r.

W ciągu 10 lat obszar ten zapełnił się grobami i przeprowadzono pierwszą rozbudowę cmentarza.

W 1996 r. zaprojektowano docelową rozbudowę cmentarza do 8 tys. miejsc grzebalnych. Przewidziano także wzniesienie kolumbarium i domu przedpogrzebowego oraz zwiększenie liczby nasadzeń. Układ komunikacyjny nekropolii oparto o dwie aleje: asfaltową na osi E-W oraz z kostki betonowej na osi S-N. Główne wejście zlokalizowano w pobliżu kościoła ewangelickiego. W tym miejscu wzniesiono też dom przedpogrzebowy z parkingiem na 46 miejsc.

Od tamtej pory proces powiększania nekropolii powtarzano co kilka lat, ponieważ wraz ze starzeniem się społeczeństwa, rosła liczba pochówków. Ostatnia rozbudowa miała miejsce w 2016 r., jednak finalne zakończenie prac przewidywane jest na 2019 r.

Zarządcą cmentarza jest Jastrzębski Zakład Komunalny.

Źródła:

  • Inwestycje realizowane w latach 1994-2002, Jastrzębie-Zdrój 2002.
Czytany 624 razy
Ostatnio zmieniany sobota, 23 stycznia 2021 21:45

Marcin Boratyn

Marcin Boratyn – historyk, muzealnik, kierownik Galerii Historii Miasta. Redaktor „Biuletynu GHM” i autor wielu pozycji książkowych poświęconych historii Jastrzębia-Zdroju.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe