Wydarzenia środa, 20 lipiec 2016 11:55   |  

Strajk ostrzegawczy w jastrzębskich szkołach. 27 marca 1981 r.

19 marca 1981 r. w Bydgoszczy funkcjonariusze peerelowskiej milicji pobili trzech działaczy Solidarności. Związek zawodowy zażądał  od władz ukarania winnych pobicia oraz potępianie całego zajścia. Jako że rząd bagatelizował sprawę, Solidarność ogłosiła 4 godzinny strajk ostrzegaczy, który miał miejsce 27 marca 1981 r. Wzięli w nim udział również jastrzębscy nauczyciele.

W strajku brały udział wszystkie jastrzębskie placówki oświatowo-wychowawcze. Z samego rana w szkołach odbyły się Rady Pedagogiczne, w czasie których działacze Solidarności przekazali treść Uchwały Komisji Zakładowej NSZZ. Później poprzez szkolne radiowęzły nadano komunikat o celach strajku i aktualnej sytuacji w kraju. Ponadto w klasach, gdzie nauczycielami byli członkowie Solidarności (a zdarzało się też że ZNP) przeprowadzono lekcje wychowania patriotycznego. Cały strajk zamknął się w jednej godzinie lekcyjnej, później obywały się normalne zajęcia.

 

Źródła:

  • Biuletyn Strajkowy Nr 3. Regionu Śląska i Zagłębia. 28.03.1981 r.
Czytany 630 razy
Ostatnio zmieniany czwartek, 09 kwiecień 2020 13:35

Paweł Warłycho

Politolog z zawodu i zamiłowania. Autor artykułów o najnowszej historii Jastrzębia publikowanych m.in. w "Biuletynie Galerii Historii Miasta" oraz jastrzębskim dodatku do "Dziennika Zachodniego", a także współaut

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe