Instytucje niedziela, 27 grudnia 2015 10:39   |  

Chór "Cantantes Domino" parafii NSPJ

Chór mieszany "Cantantes Domino" parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu-Zdroju powstał 2 lutego 1970r. Inicjatorem powstania chóru był ówczesny proboszcz ks. Anzelma Skrobola znany z zamiłowania do muzyki i śpiewu. Opiekunem został sam założyciel, a pierwszym dyrygentem była s.Antonetta Dadok - boromeuszka, która prowadził chór przez 9 lat. Po przeniesieniu s.Antonetty na inną placówkę, chór przejęła s.Dacja Romańska - także boromeuszka. Po śmierci ks.Anzelma Skrobola, opiekę nad chórem objął ks. proboszcz Antoni Pudlik. Prezesem chóru jest Krystian Dziuba.

Nazwę "Cantantes Domino" chór parafialny przyjął 15 marca 1993 r. Na przełomie kwietnia i maja 2004 r. nastąpiła zmiana na stanowisku dyrygenta. Z powodu choroby siostry Dacji chór przejął Stanisław Kolorz. Chór ma w swoim dorobku wiele nagród i wyróżnień a także trzy kasety i jedną płytę kompaktową. Liczba członków chóru jest zmienna. W 2005 r. liczył 55 członków, a w 2015 do chóru należało 36 członków.

Chór bierze udział w wielu imprezach, współpracuje z chórami z zagranicy: z chórem "Hejnał Echo" z Karwiny, chórem parafii NSPJ z Czeskiego Cieszyna oraz chórem Pfarrkirchen/Dolna Bawaria. Jest gospodarzem "Międzynarodowego Festiwalu Chórów im. ks.Anzelma Skrobola, a także organizatorem "Festiwalu Parafialnych Zespołów Dziecięcych". W swoim repertuarze ma utwory klasyczne i współczesne, religijne i świeckie.

Źródła:

  • "35-lecie chóru Cantantes Domino przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu Zdroju", Jastrzębie-Zdrój 2005.
  • "Głos Serca" nr 40 (784) 2015.
Czytany 1121 razy
Ostatnio zmieniany czwartek, 14 stycznia 2021 11:09

Dariusz Mazur

Pasjonat lokalnej historii. Kolekcjoner oraz autor wielu artykułów o przeszłości Jastrzębia.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe